نانو در صنعت آرایشی بهداشتی
استفاده از فناوری نانو در محصولات آرایشی

استفاده از فناوری نانو در محصولات آرایشی


سال 1980 برای اولین بار فناوری نانو در محصولات آرایشی به کار گرفته شد. معرفی لیپوزوم ها به عنوان یکی از اثرگذارترین مواد در ترکیبات لوازم آرایشی پایه ای برای تحولی بزرگ در نوآوری های فناورانه نانو در سال های اخیر شده است. این روزها شاهد رونمایی از لوازم آرایشی و بهداشتی مرتبط با تکنولوژی نانو هستیم که از سوی برندهای مطرح جهانی در بازار عرضه می شود.


مزایای فناوری نانو در محصولات آرایشی


نانو ساختارها در تولید محصولات آرایشی بهداشتی برای پوست و مو استفاده می شوند. هدف از به کارگیری نانو در محصولات آرایشی تغییر در خواص نوری و دریافت نور، نفوذ به لایه های عمیق تر پوست و در نهایت تاثیر بیشتر روی پوست و مو است. موارد استفاده از فناوری نانو در محصولات آرایشی و بهداشتی را در این مطلب از نانویاب می خوانید:


تغییر در خواص نوری کرم ها


تغییر فرمولاسیون لوازم آرایشی با فناوری نانو موجب شده تا چالش های زیادی در بین مصرف کنندگان به وجود آید. سیر تحول محصولات نانو بسیار سریع است و هنوز مصرف کننده ها اطلاعات کمی در مورد اثربخشی این لوازم دارند. یکی از اولین کاربردهای فناوری نانو در محصولات آرایشی مربوط به تولید ضد آفتاب های نانو است. نانو ذره ها قادر به پراکندگی اشعه UV هستند و از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید محافظت می کنند بنابر این در ترکیبات ضد آفتاب و کرم های روز این تکنولوژی به کار گرفته می شود. تغییر در خواص نوری کرم های روز و ضد آفتاب موجب شفافیت پوست می شود و ماندگاری ضد آفتاب را طولانی تر می کند.


آبرسانی به پوست


فناوری نانو در محصولات آرایشی تغییر به وجود آورده و فرمولاسیون ساخت ترکیبات را با هدف اثرگذاری بیشتر دستکاری کرده است. ذرات نانو درست شبیه به یک لایه نازک محافظ روی پوست قرار می گیرند و مانع از دست رفتن آب روی سطح پوست می شوند. تکنولوژی نانو در محصولات آرایشی و محافظتی پوست منجر به تولید محصولاتی با کیفیت شده که مرطوب کننده ها و کرم های آب رسان از معروف ترین آنها هستند. بر خلاف برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی، ذرات نانو ظاهر پوست را چرب نمی کنند و مصرف کننده رضایت بیشتری از محصول دارد.


نفوذ به لایه های عمیق پوست


اثرگذاری کرم ها بر روی سطح پوست مهم نیست بلکه محصولات پوست باید بتوانند لایه های عمیق تر پوست را تحت تاثیر قرار دهند و این موضعی است که در پژوهش های اخیر به آن پرداخته شده است. فناوری نانو در محصولات آرایشی موجب تولید محصولات آرایشی با امکان نفوذ به لایه های زیرین پوست شده و جذب کرم های ضد چروک، مرطوب کننده و نرم کننده را بیشتر می کند.


برخی شایعات مبنی بر سمی بودن و یا مضر بودن فناوری نانو در محصولات آرایشی شنیده می شود که از نظر علمی به اثبات نرسیده است. لوازم آرایشی با دقت زیادی در آزمایشگاه های پیشرفته تجزیه تحلیل می شوند تا محصولات بهتری تولید شوند. همه برندهای معتبر تحت نظارت سازمان بهداشت و دارو تولیدات ساخته شده از فناوری نانو در محصولات آرایشی را ارائه می دهند.


برای مشاهده جدیدترین محصولات آرایشی و بهداشتی نانو از فروشگاه نانویاب دیدن کنید.