coronavirus graph
توصیه های سازمان بهداشت جهانی WHO در مورد ویروس کرونا

تمامی این مطالب از وب سایت سازمان بهداشت جهانی (WHO)  به آدرس https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019  توسط تیم ترجمه و تولید محتوای نانویاب بصورت کامل و دقیق ترجمه شده است:    توصیه های سازمان بهداشت جهانی WHO در مورد ویروس کرونا (COVID-19)

 

 

در این وب سایت می توانید اطلاعات و راهنمایی های WHO راجع به شیوع فعلی بیماری کروناویروس (COVID-19) که برای اولین بار از ووهان چین در تاریخ 31 دسامبر 2019 گزارش شده است، پیدا کنید.

 

WHO با کارشناسان جهانی، دولت ها و شرکای جهانی همکاری می کند تا به سرعت دانش علمی در مورد این ویروس جدید را گسترش دهد، شیوع و مرز ویروس را ردیابی کند و توصیه های مشاوره ای در مورد اقدامات مربوط به مراقبت از سلامتی و جلوگیری از شیوع این ویروس، به کشورها و افراد ارائه دهد.

 

CRONA WHO

 

 

پرسش و پاسخ در مورد ویروس های کرونا Coronaviruses

 

 

ویروس کرونا چیست؟

کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که هم در حیوانات و هم در انسان یافت می شوند. برخی از افراد آلوده به این بیماری هستند و از سرماخوردگی گرفته تا بیماری های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) ایجاد می شود.

   

کرونا ویروس “novel” چیست؟

novel coronavirus یا (Cov) نوعی از کرونا ویروس است که قبلاً در انسان تشخیص داده نشده است. ویروس کرونای جدید یا novel، که اکنون 2019-nCoV نامیده می شود، پیش از گزارش شیوع آن در ووهان چین در دسامبر 2019، شناسایی نشده بود.

تصویر کرونا ویروس
کرونا ویروس

 

آیا ویروس جدید همان سارس SARS است؟

خیر، 2019-nCoV از همان خانواده ویروس های سندرم شدید تنفسی حاد (SARS-CoV) است اما همان ویروس نیست.

 

ویروس جدید 2019-nCoV چقدر خطرناک است؟

مانند سایر بیماری های تنفسی، عفونت با 2019-nCoV می تواند باعث علائم خفیفی از جمله آبریزش بینی، گلو درد، سرفه و تب شود. این برای برخی از افراد شدیدتر است و می تواند منجر به ذات الریه (pneumonia) یا مشکلات تنفسی شود.

به ندرت این بیماری می تواند کشنده باشد. به نظر می رسد افراد مسن و افراد با بیماری های زمینه ای قبلی (مانند آسم، دیابت و بیماری های قلبی) در معرض ابتلا به بیماری شدید با ویروس هستند و بنابراین آسیب پذیرتر می باشند.

 

آیا انسان از یک منبع حیوانی آلوده شده است؟

تحقیقات دقیق نشان می دهد که SARS-CoV در سال 2002 از گربه های اهلی به انسان در چین و MERS-CoV از شترهای سواری به انسان در عربستان سعودی در سال 2012 منتقل شده است. چندین نوع ویروس کرونا شناخته شده در حیوانات در گردش است که هنوز انسان را آلوده نکرده اند. با پیشرفت نظارت در سرتاسر جهان، احتمالاً ویروس های کرونای بیشتری شناسایی می شوند.

منبع حیوانی مدل 2019-nCoV هنوز مشخص نشده است. این بدان معنا نیست که شما می توانید 2019-nCoV را از هر حیوان یا حیوان خانگی خود بگیرید.

 

این احتمال وجود دارد که یک منبع حیوانی از یک بازار حیوانات زنده در چین مسئول برخی از اولین آلودگی های انسانی گزارش شده باشد. برای محافظت از خود، هنگام مراجعه به بازارهای حیوانات زنده، از تماس مستقیم محافظت نشده با حیوانات زنده و سطوح در تماس با حیوانات خودداری کنید.

از مصرف فرآورده های دامی خام یا کامل پخته نشده باید جلوگیری کرد. برای جلوگیری از آلودگی متقابل با غذاهای پخته، طبق اصول ایمنی بهداشت مواد غذایی، گوشت خام، شیر حیوانات یا اندام های حیوانی باید با احتیاط آماده و طبخ شوند.

 

آیا ممکن 2019-nCoV را از حیوانات خانگی خود بگیریم؟

خیر، در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر آلوده بودن (یا پخش ویروس) حیوانات یا حیوانات خانگی مانند گربه ها و سگ ها به ویروس 2019-nCoV وجود ندارد.

 

حیوانات خانگی

 

آیا ویروس 2019-nCoV قابل سرایت از فردی به فرد دیگر است؟

بله ، 2019-nCoV باعث بیماری تنفسی می شود و معمولاً پس از تماس نزدیک با بیمار آلوده، به عنوان مثال در محل کار یا مرکز مراقبت های بهداشتی از شخصی به فرد دیگر منتقل می شود.

 

آیا برای محافظت از خودم در برابر ویروس کرونا باید ماسک بزنم؟

استفاده از ماسک پزشکی می تواند به محدود کردن شیوع برخی از بیماری های تنفسی کمک کند. با این وجود، استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نمی باشد و باید با سایر اقدامات پیشگیری از جمله بهداشت دست ها، بهداشت تنفسی و جلوگیری از تماس نزدیک – حداقل فاصله 1 متری بین خود و افراد دیگر همراه باشد.

سازمان جهانی بهداشت WHO توصیه به استفاده منطقی از ماسک های پزشکی می کند، بنابراین از هدر رفتن غیرضروری این منابع گران بها و سوء استفاده احتمالی از ماسک ها جلوگیری کنید.

این بدان معناست که استفاده از ماسک تنها در صورتی که علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، یا به عفونت 2019-nCoV با علائم خفیف مشکوک هستید یا از شخصی که مشکوک به عفونت 2019-nCoV است مراقبت می کنید نیاز است.

 

📌 نحوه گذاشتن، استفاده، برداشتن و دور انداختن ماسک به چه صورت است؟

 

 1. قبل از قرار دادن ماسک، دست ها را با آب و صابون یا ضدعفونی کننده های حاوی الکل کامل بشویید.
 2. دهان و بینی را با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ فاصله ای بین صورت و ماسک شما وجود ندارد.
 3. در حین استفاده از لمس کردن ماسک خودداری کنید. در صورتی که ماسک را با دستتان لمس کردید، دستان خود را با صابون و آب یا محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.
 4. به محض مرطوب شدن ماسک را با یک ماسک جدید جایگزین کنید و از استفاده مجدد ماسک های یکبار مصرف پرهیز کنید.
 5. برای برداشتن ماسک: آن را از پشت جدا کنید (جلوی ماسک را لمس نکنید)؛ بلافاصله در سطل درب دار رها کنید. سپس سریعاً دستان خود را با آب و صابون یا ضدعفونی کننده های الکل دار بشویید.

نحوه صحیح ماسک زدن

 

چه کسی می تواند مبتلا به ویروس کرونا 2019-nCoV شود؟

افرادی که در منطقه ای که ویروس 2019-nCoV در آن در حال گردش است یا در حال مسافرت هستند، ممکن است در معرض خطر عفونت باشند. در حال حاضر، 2019-nCoV در چین در حال گردش است که اکثر قریب به افراد آلوده شناسایی و گزارش شده اند.

کسانی که از کشورهای دیگر آلوده شده اند از جمله افرادی هستند که به تازگی از چین سفر کرده اند و یا با آن مسافرها زندگی کرده اند یا از نزدیک همکاری داشته اند، مانند اعضای خانواده، همکاران یا متخصصان پزشکی که قبل از اینکه بدانند بیمار به ویروس جدید آلوده است از بیمار مراقبت می کرده اند.

 

كاركنان بهداشتي كه از افرادي كه مبتلا به بيماري 2019-nCoV هستند مراقبت مي كنند، در معرض خطر بيشتري هستند و بايد با روش هاي مناسب پيشگيري و عفونت از خود محافظت كنند.

WHO بطور مداوم اپیدمیولوژی این شیوع را تحت نظر دارد تا بهتر متوجه شود که ویروس در کجا گسترش یافته و چگونه افراد می توانند خود را از عفونت محافظت کنند.

 

چه کسی در معرض ابتلا به بیماری شدید است؟

 ما هنوز نیاز به اطلاعات بیشتری داریم تا  چگونگی تاثیر 2019-nCoV بر افراد را دقیقاً متوجه شویم. اما بهرحال افراد مسن و افراد دارای بیماری های زمینه ای(مانند دیابت و بیماری های قلبی) بیشتر در معرض ابتلا به بیماری شدید هستند.

 

ویروس کرونا  2019-nCoV چگونه گسترش می یابد؟

coronavirus جدید یک ویروس تنفسی است که در درجه اول بخاطر  تماس با شخص آلوده و از طریق قطرات تنفسی ایجاد شده زمانی که فرد سرفه یا عطسه می کند، یا قطرات و ترشحات بزاق دهان و ترشحات بینی فرد آلوده پخش می شود.

مهم است که همه افراد بهداشت تنفسی خوبی داشته باشند. به عنوان مثال، زمان عطسه یا سرفه از دستمال یا لباس روی آرنج استفاده کنید و بلافاصله دستمال را درون سطل بسته رها کنید. همچنین برای افراد بسیار مهم است که دستان خود را مرتباً با صابون و آب یا ضدعفونی کننده های پوستی حاوی الکل بشویند.

سرفه و عطسه در کرونا ویروس

 

چه مدت ویروس کرونا 2019-nCoV  روی سطوح زنده می ماند؟

دقیقاً هنوز مشخص نیست که ویروس 2019-nCoV چه مدت بر روی سطوح زنده می ماند، اگرچه اطلاعات اولیه نشان می دهد که ویروس ممکن است چند ساعت یا بیشتر زنده بماند. ضد عفونی کننده های ساده می توانند ویروس را از بین ببرند و باعث می شود دیگر امکان عفونت افراد وجود نداشته باشد.

 

تفاوت بین بیماری ناشی از ویروس کرونا 2019-nCoV با سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟

افراد مبتلا به عفونت CVV 2019، آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولاً علائم تنفسی مانند تب، سرفه و آبریزش بینی را نشان می دهند. اگرچه بسیاری از علائم یکسان هستند اما در اثر ویروس های مختلف ایجاد می شوند.

بدلیل شباهت آنها، تشخیص بیماری تنها بر اساس علائم می تواند دشوار باشد.

 

به همین دلیل برای تأیید اینکه فرد دارای 2019-nCoV باشد، آزمایشات آزمایشگاهی لازم است.

 

WHO توصیه می کند افرادی که سرفه، تب و مشکل تنفسی دارند باید زودتر به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. اگر 14 روز قبل از بروز علائم مسافرت كرده باشند، یا در صورت نزدیك بودن با شخصی كه دارای علائم تنفسی بوده است، بیماران باید از مراکز ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اطلاعات لازمه را داشته باشند.

 

 

دوره نهفتگی (کمون) ویروس کرونا 2019-nCoV چقدر است؟

دوره نهفتگی، زمان بین ابتلا به عفونت تا شروع علائم بالینی بیماری است. برآوردهای فعلی دوره کمون از 1 تا 5/5 روز با میانگین متوسط ​​5-6 روز متغیر است.

با در دسترس بودن داده های بیشتر ، این تخمین ها اصلاح می شوند. براساس اطلاعات سایر بیماری های کرونا  ویروس، مانند MERS و SARS، دوره جوجه کشی 2019-nCoV می تواند تا 14 روز باشد. WHO توصیه می کند که پیگیری تماس با پرونده های تایید شده 14 روز باشد.

 

آیا از فردی که هیچ علایمی از 2019-nCoV ندارد می توان بیماری را گرفت؟

دانستن مدت زمانی که بیماران آلوده ممکن است ویروس را به دیگران منتقل کنند، برای اقدامات کنترل بسیار مهم است. برای تعیین دوره عفونی 2019-nCoV، اطلاعات پزشکی دقیق از افراد آلوده لازم است.

✔ طبق گزارش های اخیر، ممکن است افراد آلوده به 2019-nCoV قبل از نشان دادن علائم قابل توجه، عفونی باشند. با این حال، بر اساس داده های موجود، افرادی که علائم بیماری دارند، باعث شیوع بیشتر ویروس می شوند. 

 

آیا WHO توصیه های مراقبتی خود را در مورد این ویروس تغییر داده است؟

خیر، توصیه ما همین است. WHO توصیه هایی را  در مورد چگونگی محافظت از خود در برابر عفونت 2019-nCoV، مانند ویروس هایی که از طریق دستگاه تنفسی گسترش می یابد، صادر کرده است.

علاوه بر این، در محیط های مراقبت های پزشکی خیلی مهم است که کارمندان مراقبت های بهداشتی قادر به محافظت از خود در برابر عفونت باشند. راهنمایی WHO در مورد اقدامات پیشگیری از عفونت و کنترل در مراکز بهداشتی و درمانی در اینجا است .

 

آیا دریافت یک بسته از چین یا کشوری که آلوده به ویروس است ایمن است؟

بله، بی خطر است افرادی که بسته ها را دریافت می کنند در معرض خطر ویروس کرونای جدید نیستند. از آنجا که در مورد سایر ویروس های کرونا می دانیم، این نوع ویروس ها روی اشیاء مانند کاغذها یا بسته ها در زمان طولانی زنده نمی مانند.

 

آیا آنتی بیوتیک ها در پیش گیری یا درمان ویروس کرونا  2019-nCoV موثرند؟

خیر، آنتی بیوتیک ها علیه ویروسها کار نمی کنند، آنها فقط روی عفونت های باکتریایی کار می کنند. coronavirus جدید نوعی ویروس است و بنابراین ، از آنتی بیوتیک ها به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان استفاده نمی شود. 

پیگیری درمان ویروس کرونای جدید

 

 

آیا دارو یا درمان خاصی برای پیشگیری یا درمان کرونا ویروس جدید 2019-nCoV وجود دارد؟

تا به امروز ، هیچ داروی خاصی برای پیشگیری یا معالجه ویروس 2019-nCoV توصیه نشده است. با این حال، مبتلایان به 2019-nCoV باید برای رفع و درمان علائم مراقبت های لازم را انجام دهند، و افراد مبتلا به بیماری شدید باید مراقبت های حمایتی بهینه را انجام دهند.

برخی از درمانهای خاص تحت بررسی قرار گرفته و از طریق کارآزمایی بالینی مورد آزمایش قرار می گیرند. WHO به هماهنگی تلاش ها برای تولید دارو برای درمان nCoV به طیف وسیعی از شرکا کمک می کند.

اگر می خواهید از آلوده شدن به کرونا ویروس جدید محافظت کنید، باید بهداشت اساسی دستها و تنفس، و ایمنی آماده سازی غذایی را حفظ کرده و در صورت امکان با هرکسی که علائم بیماری تنفسی مانند سرفه و عطسه را نشان می دهد از تماس نزدیک خودداری کنید.

 

 

❌❌ اقدامات زیر به طور خاص به عنوان راه حل درمان 2019-nCoV توصیه نمی شوند و نه تنها برای محافظت از شما موثر نیستند بلکه می توانند مضر نیز واقع شوند:

  •  مصرف ویتامین C

  •  سیگار کشیدن

  •  نوشیدن چای های گیاهی سنتی

  •  پوشیدن چندین ماسک برای به حداکثر رساندن محافظت

  •  مصرف خودسرانه دارویی مانند آنتی بیوتیک ها  

 

در هر صورت، اگر تب، سرفه و دشواری در تنفس دارید، به دنبال مراقبت های پزشکی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت شدیدتر باشید و حتماً تاریخ سفرهای اخیر خود را با ارائه دهنده خدمات درمانی خود در میان بگذارید.

 

آیا کرونا ویروس جدید 2019-nCoV از طریق ذرات معلق در هوا منتقل می شوند؟

مسائل مربوط به ذرات معلق در هوا اغلب زمانی مطرح می شود که افراد می خواهند بدانند چگونه از بیماری های تنفسی محافظت کنند. هنگامی که افراد عطسه می کنند یا سرفه می کنند، ممکن است قطرات بزرگی را از دهانشان اسپری کنند اما این قطرات مدت طولانی در هوا معلق نمی ماند. آنها می افتند.

روش های مراقبت های بهداشتی مانند لوله گذاری(intubation) می تواند قطرات کوچک را به داخل هوا اسپری کند. قطرات بزرگتر به سرعت سقوط می کنند. کوچکترها با سرعت کمتری سقوط می کنند.

ما در مورد آلودگی محیطی برای MERS-CoV و یافتن RNA در سیستم های تصفیه هوا می دانیم(اما نه برای ویروس های زنده). با این حال برای ویروس کرونای جدید، ما هنوز نیاز به مشاهده داده ها و درک چگونگی ارزیابی انتقال داریم.

.

آیا خشک کن های دستی در کشتن ویروس موثر هستند؟

خیر. خشک کن دست در کشتن مدل 2019-nCoV مؤثر نیست. برای محافظت از خود در برابر coronavirus جدید، شما باید مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. پس از تمیز کردن دستان، باید آنها را با استفاده از دستمال کاغذی یا یک خشک کن هوا کاملاً خشک کنید.

آیا یک لامپ ضد عفونی کننده اشعه ماوراء بنفش می تواند کروناویروس جدید را بکشد؟

خیر. لامپ های UV نباید برای استریل کردن دستها یا مناطق دیگر پوست استفاده شوند! زیرا اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث تحریک و آسیب پوست شود.

اسکنرهای حرارتی در تشخیص افراد آلوده به کروناویروس جدید چقدر مؤثر هستند؟

اسکنرهای حرارتی در تشخیص افرادی که تب دارند (یعنی درجه حرارت بالاتر از حد طبیعی بدن باشد) به دلیل عفونت با کروناویروس مؤثر هستند.

با این حال، آنها نمی توانند افرادی را که آلوده هستند و هنوز به تب مبتلا نیستند، تشخیص دهند. این امر به این دلیل است که بین 2 تا 10 روز طول می کشد تا افرادی که آلوده می شوند بیمار شوند و دچار تب شوند.

 

اسکنر حرارتی در تشخیص کرونا

آیا اسپری کردن الکل یا کلر بر روی کل بدن شما می تواند ویروس کرونای جدید را از بین ببرد؟

خیر. اسپری کردن الکل یا کلر در بدن شما ویروس هایی را که قبلاً وارد بدن شما شده اند را از بین نمی برد. پاشیدن چنین موادی می تواند برای لباس یا غشاهای مخاطی (یعنی چشم ،دهان) مضر باشد.

توجه داشته باشید که هم الکل و هم کلر برای ضد عفونی کردن سطوح می توانند مفید باشند، اما لازم است طبق توصیه های مناسب از آنها استفاده شود.

آیا واکسن های ضد پنومونی (ذات الریه) شما را در برابر coronavirus جدید محافظت می کنند؟

خیر. واکسن های علیه پنومونی، مانند واکسن پنوموکوکی و واکسن Haemophilus آنفلوانزا نوع ب (Hib)، محافظتی در برابر برابر کرونا ویروس جدید ایجاد نمی کنند.

ویروس جدید 2019-nCoV آنقدر جدید و متفاوت است که به واکسن خاص خود نیاز دارد. محققان در تلاشند تا واكسن علیه 2019-nCoV تهیه كنند، و WHO از تلاش های آنها حمایت می كند.

اگرچه این واکسن ها در برابر 2019-nCoV مؤثر نیستند، اما واکسیناسیون در برابر بیماری های تنفسی برای محافظت از سلامتی شما بسیار توصیه می شود.

آیا شستشوی مدوام بینی با آب نمک یا سرم نمکی می تواند از بروز عفونت با کروناویروس جدید جلوگیری کند؟

خیر. هیچ مدرکی مبنی بر شستشوی منظم بینی با سرم نمکی که از ابتلای به ویروس کرونای جدید پیشگیری کند وجود ندارد.

شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه شستشوی مرتب بینی با سرم نمکی می تواند به افراد در بهبودی سریعتر از سرماخوردگی کمک کند. اما، شستشوی منظم بینی با آب نمک برای جلوگیری از عفونت های تنفسی ثابت نشده است.

آیا خوردن سیر می تواند به جلوگیری از عفونت ویروس کرونای جدید کمک کند؟

سیر یک ماده غذایی سالم است که ممکن است خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. با این حال، هیچ شواهدی از شیوع این بیماری در دست نیست که خوردن سیر، انسان را از ابتلای به ویروس جدید محافظت کند.

آیا قرار دادن روغن کنجد باعث جلوگیری از ورود coronavirus جدید به بدن نمی شود؟

خیر. روغن کنجد ویروس کرونای جدید را از بین نمی برد. برخی از ضد عفونی کننده های شیمیایی وجود دارند که می توانند 2019-nCoV را از روی سطوح از بین ببرند. اینها شامل ضد عفونی کننده های مبتنی بر کلر یا حلالها ، اتانول 75٪ ، اسید پراستریک و کلروفرم است.

با این حال ، اگر آنها را روی پوست یا زیر بینی خود قرار دهید، تأثیر کمی یا تأثیرگذاری بر این ویروس ندارند. حتی قرار دادن مواد شیمیایی بر روی پوست می تواند خطرناک باشد.

آیا coronavirus جدید روی افراد مسن تأثیر می گذارد یا افراد جوان نیز مستعد هستند؟

افراد در هر سنی می توانند توسط ویروس جدید (2019-nCoV) آلوده شوند. افراد مسن و افراد با سوابق پزشکی زمینه ای قبلی (مانند آسم، دیابت و بیماری های قلبی) به نظر می رسد در معرض ابتلای بیشتری به ویروس باشند و  آسیب پذیرتر هستند. 

WHO به افراد در هر سنی توصیه می كند كه برای محافظت از خود در برابر ویروس اقدامات بهداشتی پیشگیرانه را انجام دهند. به عنوان مثال با رعایت بهداشت شخصی و بهداشت تنفسی مناسب

نام های رسمی این بیماری و ویروسی که باعث آن می شود چیست؟

سازمان بهداشت جهانی به دنبال دستورالعمل های قبلی با سازمان جهانی بهداشت حیوانات و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد ، در تاریخ 11 فوریه 2020 نام  “COVID-19” را به عنوان نام این بیماری اعلام کرد.

کمیته بین المللی طبقه بندی ویروس ها (ICTV) “سندرم حاد تنفسی حاد کرونا ویروس 2  “(SARS-CoV-2)” را به عنوان نام ویروس جدید در 11 فوریه 2020 اعلام کرد. این نام به دلیل این ویروس از نظر ژنتیکی با ژنتیک انتخاب شده است. ویروس کرونا مسئول شیوع SARS در سال 2003 بود. این دو ویروس (کرونا و سارس) در حالی که خیلی مرتبط با هم هستند، اما دو ویروس متفاوت هستند.

 

از دیدگاه ارتباطات در معرض خطر، استفاده از نام SARS می تواند عواقب ناخواسته از نظر ایجاد ترس غیر ضروری برای برخی از جمعیت ها، به ویژه در آسیا که تحت تأثیر شیوع SARS در سال 2003 قرار داشت، داشته باشد.

به همین دلیل و دلایل دیگر، WHO  از ویروس به عنوان “ویروس مسئول COVID-19” یا “ویروس COVID-19” استفاده کرده است. هیچکدام از این نام گذاری ها، به عنوان جایگزینی برای نام رسمی ویروس در نظر گرفته توسط ICTV در نظر گرفته نشده است. 

 

 

 

توصیه های عمومی برای بیماری ویروس کرونا:

 

 

اقدامات مراقبتی اولیه در برابر Cronavirus جدید

 

مرتباً دستان خود را بشویید

دستان خود را مرتباً با آب و صابون بشویید یا اگر دستانتان ظاهراً کثیف نیست از ضدعفونی کننده های حاوی الکل استفاده نمایید. 

چرا؟  شستن دستها با آب و صابون یا استفاده از ضدعفونی کننده های حاوی الکل موجب از بین رفتن ویروس در صورت وجود روی دستان شما می شود. 

 

نحوه صحیح شستن دست ها برای پیشگیری از ویروس کرونا
نحوه صحیح شستن دست ها برای پیشگیری از ویروس کرونا

 

بهداشت تنفسی را رعایت کنید

هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی یا لباس روی آرنج خود بپوشانید. بلافاصله دستمال را درون سطل بسته رها کنید و دستان خود را با آب و صابون شسته و با ضدعفونی کننده های دست بر پایه الکل تمیز کنید.

چرا؟ پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می کند. اگر روی دستان خود عطسه کرده یا سرفه کنید، ممکن است اشیاء یا افرادی را که لمس می کنید آلوده کنید.

 

حفظ فاصله اجتماعی

حداقل فاصله 1 متری بین خود و سایر افراد، بخصوص افرادی که سرفه یا عطسه می کنند یا تب دارند، را حفظ کنید.

چرا؟  وقتی شخصی که به یک بیماری تنفسی آلوده است مانند ویروس کرونا 2019-nCoV، سرفه یا عطسه فرد قطرات کوچک حاوی ویروس را ایجاد می کند. اگر خیلی نزدیک هستید، دارید در هوای شامل ویروس نفس می کشید!

 

از لمس چشم، بینی و دهان خودداری کنید

چرا؟  دستها بسیاری از سطوحی که ممکن است آلوده به ویروس باشند را لمس می کنند. اگر با دستان آلوده چشم، بینی یا دهان خود را لمس کنید، می توانید ویروس را از سطح به خودتان انتقال دهید. 

 

اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

اگر به منطقه ای در چین سفر کرده اید ، که در آن ویروس گزارش شده است یا در صورتی که با کسی که از چین سفر کرده است و دارای علائم تنفسی بوده است، حتماً به پزشک خود بگویید.

چرا؟  هر وقت تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید لازم است سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا این ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگر باشد. علائم تنفسی با تب می تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به تاریخچه و شرایط سفر شخصی شما ، 2019-nCoV می تواند یکی از این موارد باشد.

.

اگر علائم تنفسی خفیف دارید ولی سابقه مسافرت به کشور چین ندارید

اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به داخل چین را ندارید، بهداشت پایه تنفسی و دست ها را با دقت انجام داده و در صورت امکان در خانه بمانید.

 

 

به عنوان یک احتیاط عمومی، هنگام بازدید از بازارهای حیوانات زنده، بازارهای مرطوب یا بازار محصولات حیوانی، اقدامات بهداشتی عمومی را انجام دهید

از شستن منظم دستها با آب و صابون پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید. از دست زدن به چشم، بینی یا دهانتان خودداری کنید. و از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد شده اجتناب کنید.

از هرگونه تماس با حیوانات دیگر در بازار (به عنوان مثال، گربه های ولگرد و سگ، جوندگان، پرندگان و خفاش ها) به شدت خودداری کنید. از تماس با زباله های حیوانی آلوده یا مایعات موجود در خاک یا وسایل در معرض تماس عمومی موجود در مغازه های بازار خودداری کنید.

 

پخت کامل گوشت در برابر ویروس کرونا جدید

 

از مصرف مواد غذایی و محصولات حیوانی خام یا نیم پخته خودداری کنید

گوشت، شیر یا دیگر اندام های حیوانات را با احتیاط برای پخت و پز آماده کنید. تا از آلودگی متقابل با غذاهای پخته نشده (مطابق رویه های مناسب ایمنی مواد غذایی) جلوگیری شود.

   
.
.

از بیمار شدن خود و دیگران محافظت کنید

دستانتان را با آب و صابون یا محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل مرتباً بشویید.

چه زمانی دستانمان را بشوییم؟

 • بعد از هربار سرفه یا عطسه کردن
 • هنگام مراقبت از بیمار
 • قبل، حین و بعد از آشپزی
 • قبل از غذا خوردن
 • بعد از استفاده از سرویس بهداشتی
 • وقتی که دستمانمان کثیف بنظر می رسند
 • وقتی که با حیوانات یا چیزهای مرتبط با آنها در تماس بوده ایم

 

 

مراقبت از دیگران در برابر بیمار شدن

 

◊ هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آستین لباستان جلو بینی و دهانتان را بگیرید.

◊ دستمال را سریعا در یک سطل درب دار بیندازید.

◊ بعد از هر بار عطسه یا سرفه یا تماس با فرد مشکوک، دستانتان را با آب و صابون یا شوینده های ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز بشویید.

 

 

 

نحوه مقابله با استرس در زمان شیوع 2019-nCoV

✔ حین هر بحرانی احساس نگرانی، سردرگمی، ترس، استرس یا عصبانیت طبیعی است. صحبت کردن با دیگران می تواند به شما کمک کند. با دوستان و خانواده تان تماس بگیرید.
✔ اگر مجبور هستید که در خانه بمانید، یک سبک زندگی سالم داشته باشید. شامل: تغذیه مناسب، خواب کافی و بموقع، ورزش و تماس های اجتماعی تلفنی یا اینترنتی با دوستان و بستگان خود
✔ برای کنار آمدن با احساسات خود از سیگار، مشروبات الکی یا دیگر داروها استفاده نکنید.
.
✔ اگر احساس ناراحتی می کنید، با یک مشاور یا یک کادر بهداشت و درمان صحبت کنید. یک برنامه داشته باشید تا در صورت نیاز به مراقبت های جسمی یا روانی به مکان های درمانی مراجعه کنید.
✔  واقعیت را پیدا کنید. اطلاعاتی را که بطور دقیقی به شما کمک می کند تا میزان خطر را مشخص کنید و احتیاط های لازمه را انجام دهید جمع آوری کنید. یک منبع معتبر برای بدست آوردن اطلاعات صحیح مانند سازمان جهانی بهداشت یا مراکز بهداشتی کشوری یا محلی پیدا کنید.
.
✔ نگرانی و اضطراب خود و خانواده تان را از طریق کم کردن زمان دیدن یا خواندن خبرهای منفی و نگران کننده کاهش دهید.
✔ مهارت هایی را که در گذشته به شما کمک کرد تا مشکلات و چالش های زندگیتان را مدیریت کنید را ترسیم نمایید. این مهارت ها به شما در کنترل احساسات در بحبوحه پرچالش شیوع ویروس کمک می نماید.
.
کودکان و استرس کرونا

.

کمک به کودکان برای مقابله با استرس در طول شیوع ویروس کرونا  2019-nCoV

 

♦ کودکان ممکن است به روش های مختلف به استرس پاسخ دهند؛ مانند چسبیدن به شما، اضطراب، گوشه گیر شدن، عصبانی شدن یا آشفتگی، شب ادراری و خیس کردن رختخوابشان و …

♦ به واکنش های فرزندتان به شکلی حمایتی پاسخ دهید، به نگرانی های آنها گوش دهید و به آنها عشق و توجه اضافی بورزید. 

♦ کودکان در زمان های سختی به عشق و توجه بزرگسالان نیاز دارند. برای آن ها وقت و توجه بیشتری اختصاص دهید.

به یاد داشته باشید که به صحبت ها و نگرانی های فرزندانتان گوش دهید، با مهربانی با آنها صحبت کنید و به آنها اطمینان خاطر دهید. در صورت امکان، زمان هایی برای بازی و استراحت کودکان خود ایجاد نمائید.

.

♦ سعی کنید فرزندان را در کنار والدین و خانواده خود نگه دارید و تا حد امکان از جدا كردن كودكان و والدین خودداری کنید. اگر به اجبار جدایی اتفاق بیفتد (مثلاً بستری شدن در بیمارستان) از تماس منظم (مثلاً از طریق تلفن) و دادن قوت قلب به آن ها مطمئن شوید.

در حد توان برنامه منظم و روتینی برای رسیدگی به امورات مربوط به مدرسه، آموزش، بازی و استراحت کودکان داشته باشید.

♦ درباره آنچه اتفاق افتاده است واقعیت ها را به کودکان بگویید. به آنها توضیح دهید که این بیماری چیست و چه اتفاقاتی افتاده است، تا خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهند. از کلماتی قابل درک و وابسته به سنشان برای صحبت استفاده کنید.

این همچنین شامل ارائه اطلاعات در مورد شرایطی است که ممکن است اتفاق بیفتد ( مثل بیمار شدن یکی از اعضای خانواده یا کودک که ممکن است احساس خوبی نداشته باشد و ممکن است مدتی به بیمارستان بروند تا پزشکان بتوانند کمک کنند تا حالشان خوب شود)

.

طبخ مناسب غذاها برای پیشگیری از ویروس کرونا

 

آماده کردن سالم غذاها

از چاقو و تخته برش های جداگانه ای برای بریدن گوشت و دیگر مواد غذایی استفاده کنید.

حین آماده کردن گوشت و دیگر مواد غذایی دستانتان را بشویید.

حیوانات بیمار یا حیواناتی که بخاطر بیماری تلف شده اند، هرگز نباید خورده شوند.

گوشت باید کامل و طبق روش های بهداشتی آماده و کاملاً پخته شود.

 

 

خرید در بازارهای مرتبط با گوشت و فرآورده های حیوانی

دستانتان را بعد از تماس با حیوانات یا فرآورده های حیوانی با آب و صابون بشویید.

از تماس دست ها یا مالیدن دست ها به چشم ها، بینی و دهانتان بپرهیزید.

از تماس با حیوانات بیمار یا جسد آن ها بپرهیزید.

از تماس با حیوانات ولگرد خیابانی، بقایا یا مایعات آنها بپرهیزید.

 

گوشت و خطر کرونا

 

 

کار در بازارهای مرتبط با گوشت و فرآورده های حیوانی

حین کار حتماً از روپوش های بلند، دستکش و حفاظ های صورت استفاده کنید.

مرتباً قبل، حین و بعد کار دست هایتان را با آب و صابون یا محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل بشویید.

بعد از اتمام کار، لباس های محافظ را درآورده و روزانه شسته و در محل کارتان نگهداری کنید.

از تماس اعضای خانواده با لباس های کار یا کفش های آلوده تان جلوگیری کنید.

محل کار و وسایل مرتبط را حداقل یکبار در روز بطور کامل و بهداشتی بشویید.

 

مراقبت های ایمنی بیماری کرونا در مسافرت

 

در هنگام مسافرت سالم بمانید

⇐ اگر تب یا سرفه دارید از مسافرت کردن پرهیز نمایید.

⇐ اگر حین مسافرت تب، سرفه و مشکلات تنفسی داشتید حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید و سوابق سفرهای قبلی خود را با پزشک درمانی خود در میان بگذارید.

⇐ از تماس نزدیک با افرادی که تب دارند یا سرفه می کنند بپرهیزید.

⇐ مرتباً دست هایتان را با آب و صابون یا محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل بشویید.

 

⇐ از تماس و لمس چشم ها، بینی و دهانتان با دست هایتان خودداری نمایید.

⇐ هنگام عطسه یا سرفه کردن حتما یک دستمال یا لباس روی آرنجتان را جلوی بینی و دهانتان گرفته و دستمال را سریعاً دور انداخته و دست هایتان را با آب و صابون بشویید.

⇐ ماسک های یکبار مصرف را بعد از هربار استفاده دور انداخته و دست هایتان را با آب و صابون بشویید.

⇐ برای وعده های غذایی فقط غذاهایی که کامل پخته شده اند را میل کنید.

⇐ از هرگونه تماس یا مسافرت با حیوانات مخصوصاً حیواناتی که ظاهراً بیمار می باشند خودداری نمایید.

 

 

 

 

 

💉💉 با آرزوی یافتن درمان این ویروس جدید 🙏🙏


این مطلب بروزرسانی خواهد شد…


 

✅ برای اطلاع از تاریخ بروزرسانی می توانید در قسمت خبرنامه سایت عضو شوید.

 

 

 

✍ تهیه و ترجمه توسط تیم تولید محتوای نانویاب

❤ با نظرات خودتون کمک کنید هر روز بهتر و بهتر بشیم 😊😊