nanoscience
نانو چیست؟ Nano

نانو چیست؟ آیا فکر می کنید نانو یک جسم شبیه بقیه اجسام است؟ نانو به خودی خود هیچ ماده یا جسم عجیب و غریبی نیست. نانو یک مقایس برای اندازه گیری است که همچون دیگر مقایس های اندازه گیری برای سنجش اندازه به کار برده می شود. این مقیاس و واحد اندازه گیری بسیار کوچکتر از چیزی است که فکرش را می کنید. در واقع اندازه واحد نانو با چشم قابل مشاهده نیست و اگر بخواهیم ان را با متر بسنجیم به اندازه بسیار کوچکی می رسیم که به زبان ریاضی 10 به توان منفی 9 گفته می شود، یعنی یک میلیاردم متر!!
نانو چیست ؟
آیا نام فیزیک اتم را شنیده اید؟ از حدود نیم قرن پیش محققین شروع به دستکاری آرایش اتمی کردند و این علم را فیزیک اتم نامیدند. در سال هی اخیر تکنولوژی های مرتبط با نانو کاربردی تر شده و در همه عرصه های زندگی نمونه هایی از آن دیده می شود لذا به نظر می رسد جایگزین شدن علم نانو با فیزیک اتم، مناسب تر باشد.
در واقع نانو یک علم نوظهور و پدیده ای جدید نیست ولی کاربرد آن در زندگی بسیار پر رنگ تر از گذشته شده است. نانو چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که یک مقیاس فوق العاده کوچک به اندازه یک میلیاردم متر را واحد نانو گویند. تکنولوژی های جدیدی که بر پایه همین اندازه بنا شده اند، تاثیری فوق العاده بزرگ در پروسه زندگی بشر داشته اند ولی شاید هنوز عموم جامعه با این فناوری و مقیاس نانو آشنایی نداشته باشند. اسامی فناوری نانو ، نانو تکنولوژی، نانو ذرات همگی اشاره به مفهوم استفاده از مقیاس nano در دستکاری مواد دارند.
به بیانی ساده با توجه به مقیاس نانو در می بایم که خواص اتم ها با خواص ماده تفاوت دارد. این تفاوت به لحاظ ساختار فیزیکی، بیولوژیکی و حتی شیمیایی است. همه اتم های یک ماده را به این مقیاس بسنجیم در مقایسه با اتم های دیگری دارای اختلاف ساختاری هستند.
اهمیت نانو چیست؟
با ظهور فناوری ها مرتبط با نانو، یافته های علمی دچار تحول زیادی شد. در این راستا هم علوم پزشکی و هم علوم مهندسی به دستاوردهای نوینی دست پیدا کردند و این امر گرایش از علم نانو را بیشتر کرده است. تکنولوژی نانو را می توان دستکاری و آرایش اتم ها برای ساخت محصول مورد نظر نامید. به این ترتیب خواص فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی ماده تغییر خواهد کرد. این دستکاری اتمی انرژی بالایی را در ملکول های ماده به وجود می آورد که در نوع خود بی نظیر و شگفت انگیز است.
تاثیر تکنولوژی نانو در زندگی بشر
آیا می دانید ریشه نانو چیست ؟ Nano واژه ای یونانی به معنای کوتوله است که محققین بر روی این مقیاس بسیار کوچک نهاده اند. تاثیرات بزرگ نانو را نمی توان در زندگی بشر نادیده گرفت. چنانچه از خواص ماده در مقیاس نانو به درستی استفاده شود، تحولات بنیادی در علوم و صد البته زندگی بشر رخ خواهد داد. تولید محصولات مرتبط با این فناوری می توانند نیازهای ضروری انسان را با قیمت کمتری برآورده کنند. نانو چیست؟ کاهش هزینه های اقتصادی، کاهش مصرف انرژی، افزایش کیفیت محصولات تولیدی و حتی کشاورزی، بالاتر رفتن راندمان کاری در زمان، تغییر در سبک زندگی اجتماعی و شخصی برخی از تاثیرات اساس نانو تکنولوژی بر زندگی همه افراد هستند. بدون تردید این فناوری منجر به تغییر سبک زندگی در همه جهان شده است.