کاربرد نانو تکنولوژی در صنعت خودرو
کاربردهای صنعتی فناوری نانو چیست؟

تحولات زیادی که ذرات نانو در صنایع به وجود آورده اند نشان دهنده کاربردی بودن فناوری نانو است. کاربردهای صنعتی فناوری نانو مختص به بخشی خاص نیست و همه صنایع روز جهان می توانند از نانو ذره ها استفاده کنند. پژوهش های جدید نوید فراگیر شدن بیشتر کاربردهای صنعتی فناوری نانو را در آینده می دهد. به جرات می توان گفت نانو تکنولوژی نگرشی تازه به ذرات اتمی است که سعی دارد با ایجاد تغییرات اتمی، ساختار ماده را عوض کند.

نانو تکنولوژی را می توان یک دانش میان رشته ای نامید که با حوزه های صنعتی بسیاری در ارتباط است. رشته های پزشکی، داروسازی، زیست شناسی، دامپزشکی، فیزیک، شیمی، مکانیک، برق، کامپیوتر و … همگی می توانند از جدیدترین یافته های نانو ذرات استفاده کنند.

 

برخی از صنایع مهم که از پژوهش های نانو بیشترین استفاده را کرده اند عبارتند از:

  • کاربردهای صنعتی فناوری نانو در اکتشاف و استخراج نفت و گاز
  • کاربرد نانوفناوری در حفاری و تولید سیمان
  • کاربرد نانو تکنولوژی در صنایع بهداشتی
  • کاربرد ذرات نانو در صنعت کشاورزی
  • کاربرد نانو فناوری در تولید تجهیزات حرارتی با خواص متفاوت
  • فناوری نانو در صنایع نظامی- امنیتی
  • نانو تکنولوژی در صنایع نساجی و رنگ سازی
  • کاربردهای صنعتی نانوفناوری در صنایع نظامی


گروه تحقیقات مؤسسهٔ فناوری ماساچوست ( MIT) پزوهش های جدیدی را برای تولید تجهیزات جنگی آغاز کرده که از آن جمله می توان به لباس جنگی ویژه ای اشاره کرد. این لباس باید بتواند در برایر موج انفجاری، مواد شیمیایی، سموم بیولوژیکی و شوک های شدید، بیشترین حساسیت و مقاومت را نشان دهد. هدف از تولید این لباس، تشخیص به موقع عوامل خطرساز با حسگرهای روی لباس است. به محض احساس خطر روزنه های روی لباس بسته خواهد شد. پؤوهش ها در این زمینه هنوز ادامه دارد.


کاربردهای صنعتی نانو در اتومبیل سازی


هم اکنون برخی از شرکت های پلیمری توانسته اند با استفاده از نانو ذرات، پلیمرهای تقویت شده و مقاومی را تولید کنند که به عنوان جایگزین اجزای فلزی در اتومبیل ها به کار می رود. شيشه ضد آب در خودروها از دیگر فناوری های نانو است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ساختار این شیشه ها به گونه ای است که سطحی بسیار صاف و صیقلی دارند. میزان صیقلی بودن شیشه اتومبیل نانو در مقیاس ناو است که موجب شده هیچ ذره ای روی شیشه ماندگار نشود. سطوح خود تمیز شونده شیشه های نانو تحولی بزرگ در صنایع خودروسازی به وجود آورده است.

 

فناوری نانو در LED

 

کاربردهای صنعتی فناوری نانو در صفحات نمایشگرها


صفحات نمایشگر در تلویزیون های بزرگ، ال سی دی و کامپیوترهایی که شفاف و تخت هستند، کیفیت بالاتری دارند. نانو کریستال های سولفات روی، سلنیوم، سولفور کادمیم مناسب ترین مواد نانو ذره برای متصاعد کردن نور هستند و در تکنولوژی ساخت نمایشگرها به صورت ژل می توانند مورد استفاده قرار گیرند. از طرفی می توان با استفاده از نانو ذرات از تشعشع زیان بار نمایشگرها جلوگیری کرد و کارایی این صفحات را بالاتر برد. به نظر می رسد نسل جدید نمایشگرهای نانو در آینده های نزدیک روانه بازار شوند.

 


کاربردهای صنعتی فناوری نانو در باتری سازی


یکی از مشکلات اصلی لوازم الکترونیکی اشکال در باتری آن است. همه لوازم اکترونیکی قابل حمل با باتری کار می کنند و ضروری است که تولید باتری های با دوام تر و سبک تر در راس پژوهش های صنعتی قرار گیرد. همه گوشی های موبایل، کامپیوترها، لپ تاپ ها، دستگاه های کنترل از راه دور و … بسیاری از لوازمی که مورد استفاده روزانه قرار دارند مجهز به باتری هستند. ذرات نانو ژل در صفحات جدا کننده باتری ها، انرژی بیشتری را ذخیره می کنند و این ذخیره انرژی نسبت به باتری های رایج در بازار در بازه زمانی طولانی تری حفظ می شود. به این ترتیب دیگر نیازی نیست که هنگام خارج شدن از منزل شارژ خود را همراه داشته باشید.