modern kitchen iran
17 نکته ضرروی برای تمیزی و نظافت آشپزخانه تان

آشپزخانه ها از قدیمی ترین بخش های محل سکونت بشر بوده است. مکانی برای نگهداری، طبخ و پخت خوراک و خوردنی های مختلف. جالب اینکه در گذشته های دور فقط خانواده های طبقه بالای جامعه آشپزخانه مجزا داشته اند و در دیگر خانه ها، آشپزخانه قسمتی از اتاق نشیمن بوده است. در حالی که امروزه عکس این قضیه رخ داده است. تمیزی و نظافت آشپزخانه

 

انقلاب صنعتی و گسترش شبکه های توزیع برق به تمامی نقاط دنیا از یکطرف، و پیشرفت های تکنولوژی و اختراع ماشین های مختلف خانگی باعث شده است که امروزه آشپزخانه ها به مانند عضو قلب در خانه های ما شناخته شوند.

در همین چند دهه پیش تنها وسیله آشپزخانه ها تنها یخچال ها بوده اند و امروزه با پیشرفت فناوری ها: ماشین های ظرفشویی، ماشین های لباسشویی، مایکروویو، هود، قفسه ها و کابینت های لوکس، انواع آب میوه گیر و همزن و … وسایل ضروری در تمام آشپزخانه ها شده اند.

 

تاریخچه پیدایش آشپزخانه

 

 

سختی و چالش های پیش رو در تمیزی و نظافت محیط و وسایل آشپزخانه ها

 

تنوع سازه های آشپزخانه ها نیز داستان دیگری است؛ انواع سرامیک و چوب و سنگ و فلزات و … اگر بالای 30 سال سن داشته باشید حتما یادتان می آید بزرگترین مشکل آشپزخانه ها نظافت و بوی نامطبوع همیشگی پس مانده های غذایی و محیط آشپزخانه ها بود…  امروزه دکوراسیون داخلی قادر است در زمان خیلی کوتاهی، شیک ترین و استانداردترین طرح دقیقاٌ دلخواه شما را طراحی و پیاده سازی و اجرا کند.

 

آیا تا بحال دقت کرده اید که تمام هزینه ها و کارهایی که انسان در طول زندگی خود می کند صرفاٌ یک هدف نهایی درونی دارد؟؟ آن هم احساس لذت 

به عنوان یک بانوی خانه دار اینکه محیط آشپزخانه که روزانه چندین ساعت از عمر خود را در آن می گذرانم، آراستگی، تمیزی و رایحه خوش محیط، حداقل فاکتورهای لذت هستند.

 

از طرفی خو گرفتن به زندگی ماشینی و تکنولوژی های جدیدی مثل اینترنت باعث شده که همه ما از معضلی به نام “کمبود وقت” گلایه مند باشیم. خانم های کارمند خیلی بهتر منظور من را متوجه می شوند.

با این همه وسایلی که امروزه در آشپزخانه ها جا خوش کرده اند، تمیزی و نظافت کامل آشپزخانه دست کمی از خانه تکانی ندارد!!

 

 

 

دلایلی که باعث می شود نظافت آشپزخانه ها خیلی خیلی مهم باشد:

 

با توجه به وجود مواد غذایی مختلف، سطل های زباله، رطوبت بالا و پخت و پز غذاهای مختلف، آشپزخانه ها مستعدترین مکان برای پیدایش و رشد و نموی میکروب و باکتری های مختلف هستند.

 

در زمانه ای زندگی می کنیم که سالانه ده ها مورد بیماری جدید و ناشناخته و گاهاً کشنده وارد دنیای بشر می شود، بنابراین رعات بهداشت فردی و نظافت محیط آشپزخانه ها همیشه حائز اهمیت است.

 

modern kitchen iran

 

 

 

❌ نکاتی که در زمان نظافت و تمیز کردن آشپزخانه باید حتما به آن دقت شود:

 

(1).  از هودهای قوی استفاده کنید! یا از سیستم های تهویه مناسب در کنار هودهای ضعیف. تهویه مناسب هوای محیط آشپزخانه به مقدار قابل توجهی به کاهش رطوبت و رشد عوامل بیماری زا کمک می کند.

 

(2). به دلایلی همچون نداشتن وقت یا وسواس زیاد از استفاده بی رویه از شوینده های شیمیایی پرهیز نمایید.

 

(3). اگر همچنان به استفاده از شوینده های شیمیایی رایج اصرار دارید، حداقل با ترکیبات بکار رفته در آنها آشنا شوید تا محصولاتی را انتخاب کنید که دارای حداقل ضرر و آسیب برای سلامتی تان باشند.

 

(4). همه را با یک چوب نزنید! شوینده سینک مسلماً برای تمیز کردن چوب و بدنه یخچال مناسب نیست. حتما از شوینده های تخصصی برای نظافت و تمیز کردن آشپزخانه استفاده نمایید. امروزه در اکثر فروشگاه ها شوینده های گیاهی به وفور به چشم می خورند که گزینه مناسبی برای استفاده های تخصصی در نظافت آشپزخانه ها هستند.

 

(5). در هنگام نظافت یا شستشوی آشپزخانه، به سطوح حساس به رطوبت مانند لوازم برقی، چوبی و یکسری فلزات خاص توجه نمائید. گاهی یک اشتباه سهوی مساوی است با آسیب به سلامتی خودمان و یا تخریب جبران ناپذیر وسایل آشپزخانه…

 

(6). مواد غذایی مختلف را در دماهای استاندارد نگهداری کنید. گاهی سرمای بیش از حد یا گرمای بیشتر باعث کاهش کیفیت و ارزش غذایی مواد غذایی یا فساد آن ها می گردد.

 

(7). به قسمت های داخلی یخچال و مایکروویو توجه ویژه ای داشته باشید. جدا از تمیز به نظر رسیدن آنها، باید محیطی بدور از میکروب و باکتری فراهم نمائید تا وعده های غذایی سالم تری نوش جان کنید.

تمیزی و نظافت آشپزخانه

(8). تا حد ممکن برای سفیدی و براق کردن ظروف و استکان ها از وایتکس استفاده نکنید. خیلی از جرم گیرهای خانگی را براحتی می توانید در خانه خود بسازید. علم هم پیشرفت کرده و کلی محصول جدید بی ضرر ساخته شده است.

 

(9). برای حفظ سلامتی مواد غذایی و هم چنین وسایل و ظروف آشپزخانه به جای حشره کش های شیمیایی، از حشره کش های گیاهی و بر پایه آب استفاده نمایید.

 

(10). مراقب اسکاچ هایتان باشید. یکی از آلوده ترین ابزارهای خانه ها، اسکاچ های آشپزخانه ها هستند. بدلیل مجاورت با مواد غذایی ته مانده ظروف، همین اسکاچ ها منبع تجمع قارچ ها و باکتری های متعددی هستند.

برای شستشوی ظروف و استکان ها اسکاچ های جداگانه داشته باشید. این کار به بو نگرفتن لیوان ها کمک زیادی می کند.

راستی هر 3ماه یکبار هم اسکاچ ها را هرچند که سالم بوده دور انداخته و تعویض نمائید! اسکاچ های آنتی باکتریال هم گزینه مناسبی است.

 

(11). جهت حفظ محیط زیست و احترام به حقوق فرزندانمان و همچنین نوه هایمان {ان شالله} تا حد امکان در خریدهایتان کمتر از پلاستیک استفاده نمایید و در آشپزخانه انبار نکنید! صدها سال زمان نیاز است تا که یک پلاستیک در طبیعت بازیافت شود.

ترجیحاً از کیف های پارچه ای برای خرید های روزمره استفاده کنیدو ما در مجموعه نانویاب جهت کمک به حفظ محیط زیست از کیف های پارچه های شکیل که بصورت رایگان به مشتریان هدیه داده می شود استفاده کرده ایم که هم قابل شستشو بوده و هم تا سال ها قابل استفاده بوده و در نهایت طی چندماه در طبیعت بازیافت می شوند.

 

(12). جرم گیرهای کف شوی را به خوبی بشناسید و در روش استفاده از آن ها دقت نمائید. در ترکیبات یکسری ازین جرم گیرها جهت بالا بردن قدرت تمیزکنندگی از آمونیاک استفاده می شود که برای سیستم تنفسی خطرناک بوده و هم چنین باعث خوردگی بندهای سیمانی بین کاشی و سرامیک ها می شود و موجب نشتی رطوبت به دیوارها و طبقات پائین می گردد. اگر چنین مشکلی داشتید می توانید با محصول نانو بندکشی آشنا شوید.

از طرفی هم باعث خشکی و ترک خوردن پوست کف پاها نیز می شوند.

 

(13). برای از بین بردن آهک و رسوبات سینک و شیرآلات، می توان در زمان های کوتاه از محلول هایی نظیر: سرکه، جوش شیرین، آب لیمو و ترکیبات اسیدی با دوز پایین استفاده نمایید.

دقت شود اغلب جرم گیرهای شیرآلات و سینک موجب خوردگی لایه کروم یا نیکل سطح فلزات شده و ظاهری سیاه رنگ یا طلایی رنگ نازیبا روی سطح ایجاد می کنند. و تنها راه حل آن تعویض شیر با سینک تان است.

استفاده از رسوب زدای نانو که تنها آهک و رسوبات را از بین می برد ولی به سینک و شیرآلات آسیبی وارد نمی کند و آنها را براق هم می کند پیشنهاد ویژه ماست.

رسوب بر و براق کننده سینک و شیرآلات نانو مکس

 

(14). به صورت دوره ای فیلترهای هود را با آب گرم و شوینده های مناسب تمیز کنید. گاهی پس از گذشت سال ها و کاهش قدرت مکش هود، تازه افراد یاد این کار می افتند که در این مرحله، پروسه نرم شدن و پاک کردن رسوبات چربی روی فیلترهای هود کاری بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد شد.

 

اگر قول می دهید هفتگی اینکار را انجام دهید 3 شوینده گیاهی و ارگانیک به ترتیب قدرت به شما معرفی می کنیم:

اسپری پاک کننده چند منظوره قوی نانو مکس

اسپری جرم گیر گیاهی آنید

 پاک کننده هود نانو MSK

 

(15). کیسه های زباله را طبق زمان بندی مشخصی خالی کنید، نه بر حسب زمان پر شدن کیسه. تلنبار شدن پسماند میوه ها، سبزیجات و مواد غذایی و … به راحتی محیط بکری برای رشد باکتری های بیماری زا ایجاد می کند. علت بوی بد زباله ها نیز همین باکتری ها هستند که در حال تجزیه زباله هایتان هستند. پیشنهاد می کنیم با کیسه های زباله ضد بو  آشنا شوید.

 

(16).  رطوبت را از بین ببرید! همیشه موقع شستن ظروف علاوه بر سینک، کف و تخت آشپزخانه مرطوب می شوند، که خود عامل رشد میکروارگانیسم های بیماری زا و آسیب به کابینت ها، سطوح چوبی . فرش های شماست.

 

(17). با محصولات نانو آشنا شوید. این محصولات همانند دیگر شوینده های مصرفی شما هستند؛ با این تفاوت که هم قدرت و ماندگاری بیشتری دارند و هم مضرات پوستی و تنفسی آن ها به حداقل صفر رسیده است.

مثلاً اگر کودکتان در غیاب شما یکی از جرم گیرهای گیاهی نانو را سربکشید، نهایتاً با یک استفراغ ساده مشکل حل خواهد شد. اما اگر به جای این شوینده نانو، جرم گیر یا وایتکس را خورده بود چه اتفاق وحشتناکی می افتاد…!؟؟

تمیزی و نظافت آشپزخانه

scientist iran nano

 

🎯 ما اینجاییم تا به کمک شما در آشنایی، فرهنگ سازی و انتخاب محصولات نانوی شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه نانوتکنولوژی، کمک هرچند اندکی کرده باشیم.

رشد چشمگیر پیشرفت های دانشمندان و پژوهشگران ایرانی در این سال های اخیر در حوزه نانو فناوری عزم را دو چندان کرده است.

 

 

📈 در سال 2001 کشور ایران حتی در بین 50 کشور برتر فعال در عرصه نانوتکنولوژی نبود!!  اما امروز به همت جوانان فعال کشورمان به صورت متوالی در سال های 2018 و 2019 بالاتر از تمام کشورهای اروپایی و بعد از کشورهای چین، هند و امریکا در جایگاه چهارم جهانی در عرصه نانو قرار گرفته است.

 

iranian nanotechnology fair

 

🙏 با آرزوی بهترین ها برای تمامی فعالین این عرصه و همه خدمت گزاران ایران عزیز

 

❤ بسیار خوشنود و سپاس گزاریم که کانون توجه شما همراهان همیشگی نانویاب قرار گرفتیم.

 

 

✍ با ارسال سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود به ما کمک کنید هر روز بهتر شویم 😊😊