محصولات نانو مضر است؟؟
محصولات نانو مضر و سرطان زا !!؟

محصولات نانو مضر

محصولات نانو دسته ای از محصولات تازه وارد در بازار کشور است. با توجه به رشد چشمگیر استفاده ازین تکنولوژی در صنایع و علوم مختلف بازار خیلی بزرگی برای تولید و عرضه این محصولات ایجاد شده است. نانو ذرات مثل دیگر مواد علاوه بر مزایای خاص می توانند مضر نیز واقع شوند.

با توجه به این موضوع نوع، اندازه و نحوه ترکیب نانو ذرات بکار رفته در این محصولات بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله با ما باشید تا بیشتر با محصولات نانو و آسیب های احتمالی محصولات نانو آشنا شوید:

 

محصولات نانو

 

محصولات نانو، محصولاتی هستند که در تولیدشان از فناوری نانو استفاده شده است. نانو واژه ای یونانی به معنای کوتوله و در زبان علمی یک واحد اندازه گیری در مقیاس یک میلیاردیم متر(10-9) است. یک میلی متر(10-3) یک هزارم متر است و یک نانومتر(nano meter) یک میلیونم میلی متر است یا در هر یک میلی متر یک میلیون نانومتر وجود دارد. موج چهارم انقلاب صنعتی یعنی “تکنولوژی نانو”، دستاوردی بزرگ بوده که در همه شاخه های علمی وارد شده و تکنولوژی جدید است که با روند خیلی سریع در حال رشد است.

 

محصولات نانو کالاهای عجیب با ترکیبات متفاوت از دیگر محصولات نیستند، بلکه این محصولات با تغییرات در ساختار مواد اولیه آنها در ابعاد کوچک نانو (100-1 نانومتر) ساخته می شوند. در کنار این تغییرات افزودن یکسری نانو ذرات جهت بهبود عملکرد یا خاصیت جدیدی مثل آنتی باکتریال شدن، آبگریزی، ضد بو و …. اعمال می گردد. نانوذراتی مانند نانوذره نقره، طلا، مس، روی، سیلیس و … در بیش از 1600 محصول ساخته شده با استفاده از تکنولوژی نانو استفاده شده اند. گفتنی است هر محصول نانویی کارایی خارق العاده ای ندارد پس توقع معجزه از محصولات نانو نداشته باشید!!

 

آزمایشگاه نانو

 

 

محصولات نانو در ایران

 

در سال های اخیر با همت محققان و دانشمندان کشورمان، ایران به جایگاه بالایی در فناوری نانو در جهان دست یافته است. در سال 2019 کشور ایران رتبه 4 جهانی در فناوری نانو را بدست آورد. بیشترین محصولات نانو تولید شده در ایران شامل منسوجات نانو، شوینده های بهداشتی نانو و عایق های نانو ساختمانی می باشند.

در ایران شرکت های زیادی مجوز تولید نانوذرات و محصولات نانو را دارا می باشند. تولید کنندگان این محصول قبل از تولید هر محصولی با استفاده از تکنولوژی نانو باید به نیاز جامعه توجه داشته باشند. مثلا تولید محصولی که جذب خاک در ته کفش افراد را کمتر می کند علاقمندان زیادی در جامعه ندارد. پس توجه به نیاز مخاطب اولویت ویژه ای است.

با توجه به تاثیر و سلامتی بیشتر محصولات نانو در یک دهه اخیر توجه ویژه ای از سمت خریداران به این محصولات شده است. این بازار فرصت خوبی برای افراد سودجو فراهم کرده تا از اسم نانو به عنوان تبلیغی دهان پرکن برای فروش محصولات غیر نانو یا غیر استاندارد نانو استفاده نمایند.

 

 

کنترل بر روی محصولات نانو در ایران

 

امروزه کاربرد فناوری نانو در زندگی فراتر از تصورات ما پیش رفته است. از درمان سرطان و دارو رسانی در بدن گرفته تا کاربرد فناوری نانو در کشاورزی و تهیه غذا، تصفیه آب و بافت های پیوندی انسانی ساخته شده با کمک فناوری نانو و شاید در آینده ای نزدیک هرچیزی که فکرش را بکنید…

همه ما می دانیم که افراط یا تفریط در هر کاری نادرست است. مثلا نوشیدن زیاد نوشابه، استفاده زیاد از مواد اسیدی و حتی ورزش کردن بیش از حد!! با پیشرفت علم نانو داشمندان دریافته اند که همانطور که نانو ذرات در محصولات می توانند خواص آن ها را تغییر دهند، در محیط زیست و بدن انسان هم توانایی تغییرات مفید یا حتی مضر را دارند.

لوگو ستاد نانو

در رابطه با بحث خودمان یعنی محصولات نانوی مضر و حتی سرطان زا باید اشاره کنیم که جدای از سازمان های بین المللی، در هر کشوری ستاد ویژه ای جهت کنترل و نظارت بر فرایند تولید محصولات نانو وجود داد. ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در کشورمان مسئول بررسی و نظارت و مجوزهای نانومواد و محصولات نانوفناوری تولیدی در داخل کشور است. این ستاد جدا از بحث نظارت، حمایت های ویژه ای جهت کمک به شرکت های تولیدکننده در این زمینه دارد.

گواهی نانو مقیاس” یکی از مجوزهای صادر شده از مرجع ستاد نانو کشورمان است. استانداردهای نانومقیاس تدوین شده در این ستاد هم رده و در مواردی بالاتر از استانداردهای جهانی است. نانو مقیاس به زبان ساده یک واحد اندازه گیری برای توزیع نانوذرات در ساختار مواد محصولات نانو می باشد.

 

حتما دیده اید که در برگه های آزمایش خون مثلا برای گلبول های سفید خون یک محدوده نرمال تعریف شده است که ازین مقدار کمتر خطرناک و نشان از ضعف سیستم ایمنی و از این مقدار بیشتر نیز خطرناک و نشان دهنده فعالیت سلول های ایمنی و به احتمال زیاد عفونت در بدن است. برای محصولات نانو هم یک رنج استاندارد توسط سازمان های بین المللی جهت استفاده نانوذرات تعریف شده است. نکته ای که باید توجه داشت این است که اگر یک محصول نانو x در یک ویژگی تاثیر یا ماندگاری خیلی بیشتری از دیگر محصول نانو y داشت دلیل بر بهتر بودن حتمی آن است.

 

 

🔎 چندی پیش در نمایشگاه محصولات نانو با نماینده شرکتی برخورد کردم که ادعا میکرد جوراب های نانوی شرکت ما تا 6 ماه هیچ بوی نامطبوعی جذب نمی کند!! البته واقعیت داشت… اما این شرکت نه تنها مجوز به اخذ مجوز تولید و نانومقیاس نشد بلکه محکوم به جریمه های سنگینی نیز گردید! علت ماندگاری بالای خاصیت نانوی این محصول استفاده دو برابر بیشتر از استاندارد از نانوذرات نقره در جوراب های تولید شده این شرکت بود!!!

پس اگر محصول شرکتی گواهی نانو مقیاس را داشت می توانید به آن محصول اعتماد و خریداری نمایید.

 

 

علت استفاده از نانو ذره نقره در منسوجات نانو

محصولات نانو مضر

از دیرباز خیلی از اقوام می دانستند که فلز نقره خاصیت ضدعفونی کنندگی دارند. مثلا با قرار دادن فلز نقره بر روی زخم ها جهت ترمیم سریعتر و یا نگهداری شیر حیوانات اهلی در ظروفی از جنس نقره. نانوذرات نقره در برخورد با باکتری و قارچ های منفی، با سرکوب سیستم تنفس آن ها موجب اختلال در سیستم سوخت و سازشان می گردند. هم چنین با تاثیر مستقیم در غشا باکتری، قارچ و میکروب ها موجب مهار تقسیم سلولی و رشد آنها می شوند. علت بوی بد پا هم رشد و تکثیر همین قارچ و باکتری های پا می باشد.

از نانوذرات نقره در پوشاک بیمارستانی، اتاق های عمل، پانسمان های جراحی، لباس های آتش نشان ها، لباس های زیر و جوراب های نانو استفاده می شود.

 

 

محصولات نانو مضر

پوشاک نانو خطرناک و حتی سرطان زا !!؟؟

 

اکثر مردم نانو را با محصول جوراب های نانو می شناسند. این جوراب ها در عمل خیلی دیرتر بو می گیرند و خواص آنتی باکتریال دارند. نکته خیلی مهم نحوه ایجاد خاصیت نانو در این منسوجات است:

در تولید اکثر جوراب های نانو موجود در بازار از نانو ذرات نقره به عنوان ماده آنتی باکتریال استفاده می شود. فرایند تولید این جوراب ها بدین روش است که جوراب های معمولی رایج در بازار را در نانو نقره غوطه ور نموده و سپس زیر اتو خشک می نمایند. که معمولا این کار در کارگاه های کوچک زیرزمینی و غیرقانونی انجام می شود. آنتی باکتریال کردن با این روش آسان و بسیار ارزان است اما معایب خطرناک دیگری نیز دارد.

چنین جوراب‌هایی که به اسم نانو در خیلی از جاها از مترو گرفته تا فروشگاه های مختلف فروخته می‌شود بعد از چند بار شستشو خاصیت نانوی خود را از دست می دهند. به راحتی بو می گیرند و خاصیت آنتی باکتریال نخواهند داشت.اما داستان تلخ تر ازین هاست! در حقیقت نانوذرات نقره از الیاف این جوراب ها وارد بدن فرد می شود. یکی از مضرات نانو نقره جذب آن ها در ریه ها، انتقال به دیگر ارگان ها و  احتمال سرطان زایی آن است.

 

خلاصه بگوییم اگر کسی جوراب نانو 5هزار تومانی به شما پیشنهاد داد این مقاله ما را به یاد بیاورید. پوشیدن جوراب معمولی حتی سوراخ به مراتب خیلی بهتر از پوشیدن جوراب های نانو غیر استاندارد است!!

 

🛒 برای تهیه پوشاک و منسوجات نانو بهتر است ابتدا کمی تحقیق کنید و از برندهای دارای مجوزهای مربوطه و فروشگاه های معتبر خرید کنید.

محصولا

ت نانو مضر

ما پیشنهاد می کنیم:

شرکت میچکا در ایران برای اولین بار روشی نوین را برای تهیه نخ آنتی باکتریال بکار برده است بنام “ذوب ریسی” . در این روش نانو نقره به نخ در دمای بالای 250 درجه تزریق می شود. بدین ترتیب در صورت شستشو با آب گرم و مواد شوینده حتی پس از صدها بار شستشو نانو نقره از نخ جدا نمی شود و خواص ضد بو، ضد حساسیت و ضد قارچ آن بصورت دائمی در منسوجات باقی می ماند. این نخ گواهی نانو مقیاس و سیب سلامت خود را گرفته است.

 

نخ نانو

 

 

مضرات نانو ذرات

 

با توجه به جدید بودن علم نانو نحقیقات زیادی بر روی نانوذرات انجام شده و در حال بررسی است. سم شناسی نانو مواد Nanotoxicology یک شاخه جدید از علم سم شناسی است که به مطالعه سمیت نانوذرات و نانو مواد می پردازد.

تمامی نانو ذرات که از آن ها صحبت می کنیم در محصولات نانو استفاده نمی شوند ولی بهرحال نتایج بررسی های مختلف بوده است. تاثیر زیان بار نانو ذرات به عوامل مختلفی نظیر:

  1. سایز نانو ذرات
  2. تراکم و خلوص نانو ذرات
  3. سطح مقطع
  4. شکل نانو ذره
  5. بار الکتریکی
  6. ترکیبات شیمیایی

 

نانو ذرات می توانند از طریق ریه ها، دهان و پوست جذب شوند. مطالعات آزمایشگاهی بر روی حیوانات صورت گرفته بیشتر نشان از تاثیر نانوذرات بر سیستم تنفسی و دفاعی این حیوانات داشت. نتایج یک بررسی نشان داد که برخی نانوتیوب های کربنی (در طول و سطح مقطع معین) می توانند رفتاری نظیر آزبست داشته باشند و با جذب در ریه های افراد موجب بیماری mesothelioma شوند.

در سال 2015 بنیاد سلامت کار استرالیا نانو ذرات: نانو تیوب کربن(Carbon nanotube)، تیتانیوم دی اکسیاد (Titanium dioxide)، اکسید روی (Zinc oxide)، اکسید سریم (Cerium oxide) و نقره را مضر اعلان کرد و قوانین حفاظتی مشخصی جهت کار با این نانوذرات وضع کرد.

یک خط قرمز دیگر در محصولات نانو ایرانی منطبق با استانداردهای جهانی استفاده از نانو ذرات نقره در محصولات شوینده نانو می باشد.

 

محصولات نانو مضر

شرایط خطرناک بودن نانو ذرات:

 

تا به امروز هیچ مدرک معتبری از تاثیر مخرب نانو ذرات موجود در محصولات بهداشتی و آرایشی نانو بر روی انسان ثبت نشده است! برخی محققین معتقدند که انسانها آنقدر در تماس با نانو ذرات نیستند که خطری سلامتی آنها را تهدید کند. برای نمونه گزارش شده است که بلعیدن TiO2 (نانو ذره بکار رفته در کرم های ضدآفتاب) توسط انسان بی ضرر است. از طرفی عده ای احتمال می دهند که با در معرض قرار گرفتن بیش از حد با نانو ذرات احتمال به خطر افتادن سلامتی افراد وجود دارد.

دلیل نگران کننده دیگر در مورد نانو ذرات بویژه نانو ذرات صنعتی، اتصال نانو ذرات به دیگر آلاینده های خطرناک در آب یا هوا است که در صورت واکنش با آنها خطرات زیست محیطی در پی داشته و در نتیجه امکان ورود آنها به بدن انسان بوجود می آید.

 

همانطور که گفته شد در بررسی خطرات نانو ذرات پارامترهایی نظیر: اندازه و توزیع و تراکم نانو ذره، شکل، خواص، بار سطحی، جرم  و غلظت نانو ذرات مهم است.

اندازه ذرات در توزیع آنها در بدن موثر است . ذرات بزرگتر از 100 نانومتر به مغز استخوان وارد نمی شوند  و ذرات بزرگتر از 300 نانومتر توانایی در خون وجود ندارند. بار سطحی نانو ذرات در توزیع آنها در بدن نقش دارد.

 

محصولات نانو مضر

راه های کنترل اثرات مضر نانو ذرات:

 

الف) جلوگیری از تماس مستقیم پوست با نانو ذرات و یا محلول های حاوی نانو ذرات. (دستکش، عینک ایمنی و لباس آزمایشگاه)

ب) شستشوی دست ها و رعایت نکات بهداشت فردی در محیط کار با نانو ذرات.

ج) دفع و انتقال زباله های نانو ذرات طبق اصول تعیین شده

چ) محدود کردن پایداری زیستی نانو ذرات

ح)تغییر در ویژگی های سطحی نانو ذرات

ح) کنترل و محدود کردن انتشار نانو ذرات

 

کنترل نانو ذرات

 

 

 

نتیجه گیری

 

نانو تکنولوژی پدیده نوظهوری است که امروزه در بیشتر ابعاد زندگی بشر در جریان است. هر تکنولوژی جدیدی مثل یک تیغ دو لبه است: می شود فرد بیماری را با آن عمل کرد و زندگی وی را نجات داد یا با آن جان کسی را گرفت! در دنیا تحقیقات مختلفی برای مضر بودن مواد نانو و ذرات نانو صورت گرفته و ادامه دارد. با نتایج بدست آمده ازین بررسی ها اثرات زیان بار یکسری نانوذرات ثابت شده و استفاده از آن ها در محصولات ممنوع اعلام شده است.

یکی از رایج ترین نانو ذره مورد استفاده در محصولات نانو، نانو ذره نقره می باشد که نحوه استفاده از آن شرایط مشخصی دارد. شاید بعضی افراد آن را خطرناک بدانند اما جالب است بدانید موسسه استاندارد غذا و داروی امریکا FDA مجوز تولید پانسمان برای زخم و سوختگی که از نانو ذرات نقره تولید شده است را صادر کرده است. با همه آنچه که گفته شد تعیین دستورالعمل کامل و جامع در بحث استفاده از ذرات نانو در محصولات و صنایع مختلف نیازمند بررسی های بیشتر در آینده است.

 

در ایران ستاد نانو فناوری مسئول نظارت بر پروسه تولید و ساخت محصولات نانو تولید داخل می باشد.  بعضی شرکت ها با ادعاهای واهی و بی اساس بخصوص در گذشته محصولاتی را روانه بازار کرده اند که باعث کم شدن اعتماد مردم به این فناوری شده است. از این رو با بررسی های صورت گرفته در ستاد نانو فناوری و اطلاع رسانی مردم این شرکت ها شناسایی شده اند و در صورت عدم تطبیق با استانداردهای ایران اطلاع رسانی در این زمینه صورت می گیرد.

میتوان گفت که تکنولوژی نانو همانند دیگر فناوری ها خنثی می باشد. خنثی بودن فناوری بدین معناست که استفاده خوب یا بد از آن، وابسته به کاربران این تکنولوژی است و فناوری نانو به خودی خود نه مثبت است و نه منفی…

 

محصولات نانو مضر

 

❤ ممنون از زمانی که برای مطالعه این مقاله گذاشتین

✍ خیلی خوشحال می شیم اگر با نظرات خودتون به ارتقا کیفیت مقالات سایت نانویاب کمک کنین