کاهش درد به کمک نانوذرات می تواند جایگزین موثرتری برای مواد افیونی باشد

کاهش درد به کمک نانوذرات می تواند جایگزین موثرتری برای مواد افیونی باشد
کاهش درد به کمک نانوذرات می تواند جایگزین موثرتری برای مواد افیونی باشد

کاهش درد به کمک نانوذرات

درد یک احساس ناخوشایند و یک تجربه احساسی است که با آسیب بافت همراه است. هدف آن این است که بدن ما واکنش نشان دهد و از آسیب بیشتر بافت جلوگیری کند. هنگامی که سیگنالی از طریق فیبرهای عصبی برای تفسیر به مغز ارسال می شود، احساس درد می کنیم.

 

تجربه درد برای همه متفاوت است و روشهای مختلف احساس و توصیف درد وجود دارد، این امر می تواند تعریف و درمان را دشوار کند. درد می تواند کوتاه مدت یا طولانی مدت باشد، می تواند در یک مکان بماند، یا می تواند در بدن پخش شود.

 

حقایقی در مورد درد:

 

◊ درد ناشی از آسیب بافتی است.

♦ درد بخشی از مکانیسم دفاعی بدن است. به ما هشدار می دهد که برای جلوگیری از آسیب بیشتر بافت ها، اقدامی انجام دهیم.

◊ افراد درد را متفاوت تجربه می کنند و توصیف می کنند و همین امر تشخیص آن را سخت می کند.

♦ مجموعه ای از داروها و سایر روش های درمانی بسته به علت ، می توانند به تسکین درد کمک کنند.

 

 

درمان و مدیریت درد

 

انواع مختلف درد در دسته بندی کلی دردهای حاد و دردهای مزمن، به روش های مختلفی درمان می شود. درمانی که در برابر یک نوع درد موثر است ممکن است درد دیگری را تسکین ندهد.

 

درمان درد حاد

 

درمان درد حاد اغلب شامل مصرف دارو است:

         1. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی
         2. داروهای مخدر مسکن

 

 

ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)

 

نوعی ضد درد یا مسکن است که می تواند باعث کاهش درد شود و به فرد کمک کند تا عملکرد روزانه خود را بازیابد. آن ها بدون نسخه (OTC) یا به صورت نسخه ای در دسترس هستند و برای دردهای حاد جزئی مانند سردرد، رگ به رگ شدن های خفیف و کمردرد مناسب هستند.

NSAID ها می توانند التهاب موضعی و درد ناشی از تورم را تسکین دهند.

آن ها می توانند عوارض جانبی در دستگاه گوارش از جمله خونریزی داشته باشند. دوزهای بالاتر دارو باید تحت نظر پزشک باشد.

مواد افیونی

 

 

مواد مخدر یا افیونی(Opioids)

 

برای شدیدترین دردهای حاد مانند درد بعد جراحی، سوختگی، سرطان و شکستگی استخوان تجویز می شوند. مواد مخدر بسیار اعتیاد آور هستند، باعث علائم ترك می شوند و با گذشت زمان اثر خود را از دست می دهند. آن ها نیاز به نسخه دارند.

 


{سندرم ترک (به انگلیسی: withdrawal syndrome یا discontinuation syndrome) نامیده می‌شود، مجموعه‌ای از علائم ناشی از قطع یا کاهش دوز انواع داروها و مواد تفریحی است، هرچه دوز و مدت استفاده افزایش یابد خطر سندرم ترک بیشتر است}


 

در شرایط ترومای(ضربه یا جراحت) شدید و درد، پزشک به طور دقیق دوز را مدیریت و تجویز می کند، به تدریج دوز را کاهش می دهد تا علائم ترک را به حداقل برساند. در مورد تمام گزینه های دارویی با دقت با پزشک صحبت کنید و هرگونه شرایط قبلی و داروهای فعلی را صادقانه مطرح کنید.

❌ COPD (بيماري مزمن انسدادي ريه)، بیماری کلیوی، مشکلات کبدی، اعتیاد به مواد مخدر قبلی و زوال عقل همه می توانند به طور جدی تحت تاثیر مواد افیونی قرار بگیرند.

سندرم ترک
سندرم ترک

 

کاهش درد به کمک نانوذرات

جایگزین های دارویی

 

طیف وسیعی از روشهای درمانی غیر دارویی می تواند به تسکین درد کمک کند. این موارد عبارتند از :

 

• طب سوزنی: استفاده از سوزن در نقاط فشار خاصی می تواند اثر ضد درد ایجاد کند.

 

• بلوک های عصبی: این تزریق ها می توانند گروهی از اعصاب را که به عنوان منبع درد برای یک اندام خاص یا قسمتی از بدن باشند را بی حس کنند.

 

• روان درمانی: این می تواند به جنبه احساسی و عاطفی ناشی از دردهای مزمن و مداوم کمک کند. درد مزمن اغلب می تواند بر لذت بردن از فعالیت های روزمره تأثیر بگذارد و منجر به کاهش یا عدم کارایی در فعالیت های شغلی گردد. یک روان درمان می تواند به تقویت درک کمک کند و تغییرات شیوه زندگی را برای فعال کردن این بخش های زندگی به کار ببندد.

 

• تحریک اعصاب الکتریکی از راه پوست (TENS): با تحریک مواد افیونی مغزی و سیستم های ورودی درد نوعی احساس آرامش ایجاد می نماید.

 

• جراحی: برای تسکین دردهای مزمن جراحی های مختلف اعصاب، مغز و ستون فقرات امکان پذیر است. این ها شامل ریزوتومی، رفع فشار، و روش های تحریک الکتریکی عمیق مغز و نخاع است.

 

• بیوفیدبک: این یک تکنیک ذهن-بدن است . از طریق بیوفیدبک، افراد می توانند یاد بگیرند که با افکار خود کنترل بهتر اندامها و فرآیندهای خودکار، مانند ضربان قلب آنها را انجام دهند.

 

• درمانهای آرامش بخش: شامل طیف گسترده ای از تکنیک ها و تمرین های کنترل شده و بیشتر در حوزه پزشکی جایگزین و مکمل می باشد. درمان های ریلکسیشن شامل هیپنوتیزم، یوگا، مراقبه، ماساژ درمانی، تکنیک های منحرف کننده و تائ چی باشد.

 

• دستکاری جسمی : یک فیزیوتراپیست یا متخصص کایروپراکتور (درمانگر با دست) گاهی اوقات با دستکاری تنش از پشت فرد می تواند در تسکین درد کمک کند.

 

• گرما و سرما : استفاده از کیسه های آب گرم یا سرد می تواند به تسکین درد کمک کند. اینها با توجه به نوع آسیب یا درد می توانند متناوب یا انتخاب شوند. بعضی از داروها وقتی به صورت موضعی روی قسمت آسیب دیده اعمال می شوند اثر گرم کنندگی دارند.

 

• استراحت : اگر درد به دلیل آسیب دیدگی یا یک عمل تکراری باشد، استراحت ممکن است بهترین گزینه باشد.

 

 

💊 با مدیریت موثر درد می توان فعالیتهای روزمره، تعامل اجتماعی و کیفیت زندگی فعال را حفظ کرد.

 

کپسول های نانو در سلول های عصبی

 

 

کاهش درد به کمک نانوذرات

 

یک تیم بین المللی از محققان از نانوذرات برای تحویل(Delivery) دارویی استفاده کرده اند، البته داروهایی که قبلاً در آزمایش های بالینی برای تسکین

 درد ناکام بوده اند! که در قسمت های خاصی از سلول های عصبی، به طرز چشمگیری توانایی درمان درد در موش ها(Mouse) و رت ها(Rat) را افزایش

می دهند. این یافته ها در تاریخ 4 نوامبر در مجله نیچر نانوتکنولوژی منتشر شده است.

 

دکتر “Nigel Bunnett”  رئیس گروه علوم پایه و زیست شناسی کرانیوفیشی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک (NYU) و نویسنده ارشد این مطالعه

گفت: “ما با استفاده از یک داروی ضد استفراغ تأیید شده توسط FDA و با کمک یک روش دارورسانی جدید، ثابت نمودیم که این دارو اثر بخشی و

مدت زمان عملکرد خوبی در بهبود درد التهابی و درد نوروپاتی در مدل های حیوانی داشته است.

 

“این کشف که کپسوله شدن نانوذرات باعث تقویت و طولانی شدن تسکین درد در حیوانات آزمایشگاهی می شود، امکاناتی را برای توسعه درمان های غیر افیونی بسیار مورد نیاز برای درد فراهم می کند.”

 

 

مواد مخدر(Opioids)، طبقه ای از داروهایی که برای درمان درد استفاده می شوند، خطر زیادی برای اعتیاد و مصرف بیش از حد دارند. علاوه بر این،

اثربخشی آنها با گذشت زمان کاهش می یابد و برای مدیریت درد نیاز به دوزهای رو به رشدی دارند.

عوارض جانبی مواد مخدر، از جمله یبوست و سرکوب تنفسی فقط با افزایش دوزها بدتر می شوند.

 

دکتر Bunnett گفت: “دلایل زیادی وجود دارد که مواد مخدر برای درمان درد ایده آل نیستند. با توجه به بحران مداوم مواد افیونی، که جان صدها هزار نفر را گرفته است، ما به گزینه های ایمن تر و مؤثرتری نیاز داریم.”

 

encapsulation nanoparticels
encapsulation nanoparticels

 

Bunnett و همكارانش خانواده ای از پروتئین ها بنام گیرنده های همراه پروتئین G را مطالعه می كنند كه هدف یك سوم داروهای مورد استفاده

بالینی است. در حالی که تصور می شد که گیرنده ها در سطح سلول های عصبی عملکرد دارند، آنها دریافتند که گیرنده های فعال شده در داخل سلول به

محفظه ای بنام اندوزوم(endosome) منتقل می شوند.

در یک اندوزوم، گیرنده ها برای مدت طولانی کار می کنند. دکتر Bunnett می گوید: “فعالیت پایدار گیرنده ها در آندوزوم ها باعث درد می شود.”

 

📜 محققان دانشکده دندانپزشکی NYU، دانشگاه موناش، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه سانتیاگو در شیلی در مطالعه خود در زمینه فناوری نانوتکنولوژی

روی یک گیرنده همراه پروتئین G به نام گیرنده نوروکینین 1 تمرکز کردند.

 

وی گفت: “شركتهای بزرگ داروسازی برای توسعه آنتاگونیست های گیرنده نوروكینین برای بیماری های مزمن، از جمله درد و افسردگی برنامه هایی را داشتند. که البته در آزمایشات انسانی همه چیز از هم پاشید!!

گیرنده نوروکینین مثال بارزی است برای عدم موفقیت در کشف مواد مخدر برای درمان درد.”

 

محققان گمان می کردند که این داروها به دلیل اینکه برای بلاک گیرنده ها در سطح سلول ها و نه در اندوزوم ها طراحی شده اند، قادر به کار نیستند.

محققان برای تحویل دارو به اندوزوم ها به نانوذرات روی آوردند، وسایل نقلیه میکروسکوپی که برای انتقال دارو استفاده می شوند.

 

کاهش درد به کمک نانوذرات

 

کاهش درد به کمک نانوذرات

کشف جدید روش دارورسانی دکتر Bunnett به کمک فناوری نانو

 

Bunnett و همکارانش یک ماده انسداد(blocker) گیرنده نوروکینین به نام Aprepitant، (یک داروی تأیید شده توسط FDA برای جلوگیری از تهوع و

استفراغ که نتایج آن طی آزمایشات بالینی به عنوان یک داروی مسکن درد شکست خورده بود)، درون نانوذرات محصور(Encapsulation) کردند.

 

این نانوذرات برای ورود به اعصابی طراحی شده اند که سیگنال های درد را منتقل می کنند و محموله های مختلف خود را در اندوزوم های حاوی گیرنده نوروکینین آزاد می کنند.

 

Aprepitant تحویل شده با نانوذرات، تسکین درد خیلی کاملتر و طولانی مدت تری از درمان های معمولی از جمله مواد افیونی روی موش ها و رت ها

داشت. علاوه بر این، تحویل نانوذرات دوز داروی مورد نیاز برای درمان درد را به حداقل می رساند، که می تواند در جلوگیری از عوارض جانبی مفید باشد.

 

وی گفت: “فرآیندی که ما توسعه داده ایم اساساً مانند تزریق دارو به درون اندوزم سلول است. با ارسال داروی ضد درد ناکارامد قبلی، به محفظه مناسب داخل سلول، به عنوان یک درمان درد بسیار مؤثر شد.”

 

 

آینده کاربرد نانوذرات در درمان های تسکین درد بیماران

 

🔎 محققان در حال بررسی استفاده از نانوذرات جهت دارورسانی درمان های ضد درد غیر افیونی می باشند، از جمله ایجاد راه هایی برای هدف قرار

دادن سلول های عصبی خاصی که احساس درد دارند، و این امر امکان استفاده از دوزهای خیلی کمتری از دارو را فراهم می سازد.

آن ها همچنین در پی کشف کپسول های مولتی دارویی مسدود کننده گیرنده های درد هستند که می توانند اثربخشی درمان را بهبود ببخشند.

 

محققان خاطرنشان كردند كه قبل از آزمايش های انسانی درمان های تسکین دهنده درد ارسال شده توسط نانوذرات (کاهش درد به کمک نانوذرات)، مطالعات اضافي لازم است.

 

 

 

 

🔎 ترجمه و تدوین در تیم تولید محتوای نانویاب

✍ خیلی خوشحال میشیم با نظرات یا سوالات خودتون به ما در هر چه بهتر کردن مقالاتمون کمک کنین ❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *